Сказ тварин в Україні та Одесі

Сказ у домашніх тварин

АВТОР: Данилейко Микола Юрійович

Сказ – це вірусне захворювання, яке характеризується гострою формою прояву, активно вражає нервові клітини та закінчується смертю тварини. Початок хвороби провокує рабдовірус, що потрапив в організм здорової тварини. Збудник класифікується на дві категорії: дикий – найбільш небезпечний для ссавців, що мешкають в умовах дикої природи, та лабораторний, створений в експериментальних умовах. Обидва типи вірусів стійкі до агресивних середовищ хімічних речовин, низької температури та термічної дії.

Епізоотологічна інформація

На початок XVIII століття сказ вражало представників фауни, що у умовах дикого середовища. Через укуси тварини інфікували людину і домашню, сільськогосподарську худобу. Активний прогрес цивілізації призвів до поширення вірусу сказу у містах. Після закінчення Другої світової хвороба знову мігрувало в дику природу.

Епідеміологи розрізняють два види захворювання.

  1. Лісовий сказ – його носіями є дикі тварини. Захворювання часто не виявляється доти, доки не набуде епідеміологічного характеру і не почне проявлятися на домашніх тваринах.
  2. Міський сказ – його носіями є бродячі, бездомні тварини, гризуни, що мешкають на звалищах біля великих селищ та обласних міст.

Як відбувається зараження сказом

Збудник сказу проникає у здоровий організм через слину зараженої тварини, через слизові оболонки, садна, ушкодження. Якщо укус припав на прихований період хвороби, рабдовірус може бути відсутнім у слині, і зараження укушеної тварини не відбувається. Тривалість інкубаційного періоду варіюється від 2 тижнів до 2 місяців, а в деяких випадках досягає півроку і більше.

Симптоми захворювання 

Вірус сказу виявляє себе через 3-8 тижнів після влучення в тканини організму. У домашніх тварин фахівці розрізняють буйну та тиху форму перебігу захворювання. Буйний сказ має три стадії прояву.

  1. У перші дні захворювання господарі кішок та собак відзначають незвичайну поведінку вихованців. Тварина може виявляти ніжність, примхливість, агресію чи інші невластиві йому риси. Заражений вихованець часто смикає місце укусу, відчуває дискомфорт, не хоче їсти звичну їжу, але поїдає неїстівні речі. Тварин турбує блювота і часте виділення слини. Перша стадія триває від 1 до 4 днів.
  2. На другому етапі хвороби собака чи кішка виявляє агресію, гризе меблі, землю, не слухається господаря. Шалені собаки часто зриваються з повідця, кусають інших тварин та людей. Вихованець б’ється в припадках і конвульсіях, причому їх тривалість раз від разу збільшується. Температура тіла хворої тварини підвищується, настає параліч різних м’язів, з’являються порушення зору, голос стає хрипким, слиновиділення посилюється. Тривалість цього етапу становить 2-3 дні.
  3. На останній стадії тварина виснажена фізично та емоційно. Настає параліч окремих частин тіла, потім тварина вмирає. Стадія триває 2-4 дні.

Тиха форма течії сказу характеризується загальним пригнобленим станом вихованця. У тварини пропадає апетит, ділянки тіла вражає параліч. Хвороба у цій формі триває лише 2-4 дні, після чого настає сумний летальний кінець.

Атиповий прояв захворювання характеризується властивими хвороби. Протягом останніх 10 років ветеринари відзначають явний прогрес цієї форми, що триває 2-3 місяці. Тварина веде себе мляво, у нього відсутній апетит, настають проблеми із травленням, збої у роботі нервової системи.

Як діагностується сказ

Захворювання виявляється ветеринаром комплексним шляхом, беручи до уваги епізоотичну інформацію, дані анамнезу та патологоанатомічну експертизу. Висновок про поразку тварини сказом робиться на підставі аналізу лабораторних досліджень. Ветеринар також бере до уваги характерні симптоми хвороби, визначає, яка її стадія проявляється на момент звернення до ветеринарної клініки.

Лікування сказу у свійських тварин

Ефективних способів лікування сказу у домашніх тварин на жаль, поки що не створено. Якщо власник домашнього вихованця підозрює появу цієї хвороби, необхідно терміново викликати ветеринара на будинок, попередньо ізолювавши чотирилапого, щоб виключити контакт з іншими тваринами та людиною.

Профілактичні заходи від сказу

Відповідно до санітарно-епідеміологічних норм вакцинації проти сказу підлягають усі домашні вихованці. У ветеринарній клініці на кожного вихованця заводиться вет паспорт, де робляться позначки про щеплення, лікар ставить свій підпис та печатку. Собак, які не пройшли вакцинацію, не допускають до участі у виставках для несення охоронної служби та племінного розведення. Таким чином, турбота про здоров’я вихованця лежить на його власнику.

    Підписка